Przesyłka priorytetowa — ile idzie do odbiorcy? Czy warto z niej korzystać?

Korzystanie z usług firm kurierskich pozwala na dostarczenie towarów czy rzeczy prywatnych odbiorcom znajdującym się w odległych miejscowościach. Przewoźnicy przygotowują bardzo szeroką ofertę, z której można wybrać nie tylko tanie rozwiązania, ale też szybkie, realizowane na specjalnych warunkach czy do dowolnego kraju na świecie. Jedną z dostępnych opcji jest przesyłka priorytetowa. Czym jest i jak długo idzie priorytet?

Czym jest przesyłka priorytetowa?

Często mylnie utożsamia się list priorytetowy z ekspresowym, uznając, że jeden i drugi ma dojść do adresata szybciej niż standardowy. W rzeczywistości skrócenie czasu doręczenia dotyczy jedynie przesyłek przyspieszonych, podczas gdy druga forma obejmuje paczki nadawane pod specjalnym nadzorem. 

Co oznacza przesyłka priorytetowa w firmie przewozowej? W terminologii kurierskiej jest to list lub paczka objęta specjalną, przyspieszoną procedurą wysyłki. Jest ona organizowana w taki sposób, aby paczka jak najszybciej dotarła do adresata. W praktyce oznacza to zwykle przekazanie do sortowni w pierwszej kolejności oraz wysłanie najbliższym dostępnym transportem.

Ile idzie przesyłka priorytetowa i czy jest szybsza od standardowej?

Ponieważ nadanie listu czy paczki w trybie niestandardowym zazwyczaj kosztuje nieco więcej, dla klientów jest ważne, aby ten koszt przynosił wymierne korzyści. W związku z tym chcą wiedzieć, jak długo idzie przesyłka polecona priorytetowa i czy czas jej doręczenia będzie krótszy niż przy standardowej wysyłce i opłacie. Wiele zależy oczywiście od samego przewoźnika, jednak nawet przy deklaracji dostarczenia paczki następnego dnia, trzeba brać też pod uwagę okoliczności zewnętrzne.

Na to, ile idzie paczka priorytet, wpływ ma chociażby pogoda czy ruch na drodze, którą przemierza kurier. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że nawet specjalne przesyłki i paczki nie są wysyłane pojedynczo. W firmach kurierskich skrócenie czasu doręczenia zazwyczaj sprowadza się do tego, że paczka jest wysyłana pierwszym ekspediowanym transportem.

Przesyłka priorytetowa — ile idzie i ile trwa jej dostarczenie?

Wiedza o tym, ile idzie list polecony priorytetowy, stanowi czynnik decydujący o wyborze tej formy usługi. Oczywiste jest przecież, że żaden klient nią zapłaci podwójnie za paczkę, jeśli dojdzie ona w tym samym czasie, co przesyłka standardowa. Skorzystanie z tej opcji jest przydatne wtedy, gdy trzeba w trybie pilnym dostarczyć dokumenty, próbki materiałów lub inne przedmioty. Może się jednak okazać, że pomimo priorytetu czas doręczenia jest zbyt długi i materiały trzeba zawieźć osobiście.

Ile czasu trwa przesyłka priorytetowa w znanych firmach przewozowych? Wiele zależy od tego, którego kuriera wybierzesz. W transporcie krajowym każda paczka, również ekonomiczna, jest dostarczania średnio w ciągu jednego dnia roboczego. Wysyłając ją za granicę, możesz zdecydować się np. na:

  • UPS Express Saver – 1-2 dni robocze,
  • UPS Standard – 3 dni robocze.

W przypadku innych przewoźników standardowy czas dostawy wynosi od 5 do nawet 10 dni. Czas realizacji usługi jest też uzależniony od godziny jej zlecenia. W przypadku priorytetu górną granicą jest godzina 12:00. Ile kosztuje przesyłka pocztowa priorytetowa? Cena usługi podobnie jak w przypadku przesyłek standardowych jest uzależniona od wagi i wymiarów paczki, a także od kraju docelowego. W przypadku DHL można dopłacić 4 zł brutto za gwarancję doręczenia w następnym dniu roboczym czy też 22 zł za doręczenie w sobotę lub do południa.

Warto pamiętać też o tym, że jeśli paczka ma dla nas bardzo duże znaczenie, to zawsze możemy obserwować jej statut. Mimo tego, że czasem jest on aktualizowany z opóźnieniem, to daje nam pewne rozeznanie w sytuacji, co dzieje się z naszą paczką priorytetową. W tym celu wystarczy skorzystać z serwisu Euro-Paka: musimy tylko wkleić numer przesyłki. Po chwili uzyskamy najważniejsze dane o realizowanym zamówieniu.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Nadanie paczki w sobotę, czyli czy kurier odbierze paczkę w weekend?

Następny artykuł

Wymiary paczki — jak podawać je poprawnie i jak najłatwiej ją zmierzyć?

Powiązane artykuły