Od jakiej kwoty cło, czyli kiedy za paczkę zapłacimy podwójnie?

Transport towarów na rynku międzynarodowym wiąże się z różnymi formalnościami oraz kosztami, które wynikają z wywożenia lub wwożenia do danego kraju produktów. Przy dużych ilościach eksportowych lub importowych takie przemieszczenie ma znaczenie dla gospodarki kraju. Z tego powodu większość przesyłek towarowych przewożonych przez granice podlega ocleniu. Wyjątkiem jest tzw. Unia Celna, do której należy 27 państw europejskich.

Czym jest cło?

Cło jest specjalną opłatą naliczaną przez dane państwo od towarów wwożonych lub przewożonych tranzytem przez jego granicę. Celem jej wniesienia jest wyrównanie strat, jakie potencjalnie ponosi gospodarka tego kraju przez pojawienie się na jej rynku konkurencyjnych towarów z zagranicy. Im jest ich więcej, tym mniejsze jest też zapotrzebowanie na produkty krajowe, co przyczynia się do zmniejszenia PKB i niekorzystnie wpływa na rynek pracy.

Aby wpływ napływających towarów był zauważalny, musi się odbywać masowo. Dlatego oplata celna za paczkę, jest naliczana tylko powyżej jej określonej wartości. Wnoszenie opłat celnych wiąże się też z czasochłonnymi i problematycznymi odprawami oraz mnóstwem dodatkowych formalności. Dlatego państwa należące do Unii Europejskiej i strefy Schengen utworzyły Unię Celną, w której obowiązują te same przepisy celne. Transport pomiędzy krajami UC jest też znacznie uproszczony, a cło nie jest pobierane.

Do niedawna w szeregach Unii Celnej byłą też Wielka Brytania. Niestety po Brexicie kraj ten wprowadził swoje własne przepisy transportowe, które obejmują też obowiązek odprawy celnej. Dlatego wysyłając paczki do UK, trzeba zapoznać się z nowymi zasadami, aby wiedzieć, kiedy jest naliczane cło.

Jakie produkty podlegają opłacie celnej?

Jeśli dokonujesz zakupu w kraju spoza Unii Europejskiej, takiego jak Chiny, USA czy obecnie Wielka Brytania, musisz się liczyć z tym, że Twoja paczka przejdzie odprawę i będziesz musiał opłacić cło. Zapłacisz je też, gdy wysyłasz paczkę prywatnie z podarunkami dla bliskich w Stanach Zjednoczonych czy innym państwie spoza UE. Naliczanie tej opłaty nie wynika jednak z rodzaju importowanych towarów, lecz z wartości przesyłki. Jeśli jesteś osobą prywatną i sprowadzasz niedrogi produkt kupiony na własne potrzeby, najprawdopodobniej obejmie Cię zwolnienie z cła. Do jakiej kwoty możesz z jego skorzystać?

W tej dziedzinie poszczególne państwa ustalają swoje własne wewnętrzne przepisy. Dlatego przed nadaniem paczki warto się z nimi dokładnie zapoznać. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy włożenie jednego przedmiotu więcej do przesyłki narazi cię na podwójne koszty. Nadając paczkę, musisz wypełnić deklarację celną, w której wyszczególnisz wszystkie umieszczone w niej rzeczy wraz z ich szacunkową wartością. Na tej podstawie celnik podejmie decyzję o naliczeniu opłaty oraz o tym, ile wynosi cło, które należy uiścić.

Nie wszystkie produkty, które umieścisz w przesyłce, mogą być zwolnione z cła. Niektórych grup zwolnienie nie obowiązuje. Kiedy płaci się cło pomimo wartości paczki poniżej określonego minimum? Otóż zwolnienia nie obowiązują, gdy do paczki włożysz:

  • napoje alkoholowe,
  • wyroby tytoniowe lub tytoń,
  • perfumy i wody toaletowe.

Natomiast w przypadku importu na większą skalę przedsiębiorca jest zwolniony z cła, gdy przewozi:

  • produkty rolne,
  • nasiona i nawozy,
  • próbki towarów o małej wartości,
  • drukowane materiały i towary reklamowe udostępniane nieodpłatnie,
  • elementy towarów do rehabilitacji,
  • towary objęte procedurą czynnego uszlachetniania. 

Kiedy płacimy cło w UE? Opłaty obowiązują wyłącznie wtedy, gdy towar pochodzi spoza obszaru Unii Celnej, a wartość przesyłki przekracza określoną kwotę.

Od jakiej kwoty cło — na jakie przesyłki nałożona zostaje opłata celna?

Aby usprawnić wymianę paczek pomiędzy osobami prywatnymi, a także możliwość zakupów w sklepach internetowych, przepisy celne dotyczące przesyłek o małej wartości zostały uproszczone. Wprowadzono między innymi kwotę wolną od cła oraz podatku VAT, jaki obowiązuje przy imporcie i eksporcie.

Od jakiej kwoty płaci się cło i podatek VAT? W polskich przepisach kwota wolna od cła to:

  • 22 euro w sytuacji, gdy produkt kupiony w sklepie otrzymuje osoba prywatna,
  • 45 euro w sytuacji, gdy paczka jest przesyłana przez osobę prywatną do innej osoby prywatnej.

Dodatkowym warunkiem jest przesyłanie w paczce przedmiotów przeznaczonych na użytek prywatny, niemających znamion produktów handlowych. Przykładowo, jeśli do przesyłki włożysz 15 par skarpet w firmowych opakowaniach, celnik może taką zawartość zakwestionować.

Jak naliczane jest cło? Wysokość opłaty celnej zależy od tego, z jakiego kraju pochodzi przesyłka. Obowiązują różne taryfy celne, a kwoty są naliczane w formie ad valorem, czyli od wartości. Aby wiedzieć, ile wynosi cło, trzeba znać taryfę, najpopularniejsze to:

  • Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich TARIC w Unii Europejskiej,
  • Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR w Polsce,
  • Harmonized Tariff Schedule w Stanach Zjednoczonych.

Jednym z najczęściej wybieranych państw, z którego Polacy sprowadzają towary, są Chiny. Wysokość opłaty celnej na towary sprowadzane z tego kraju nie jest stała. Kiedy trzeba zapłacić cło? Elektronika taka jak smartfony czy tablety jest z niego całkowicie zwolniona. Są jednak towary, za które trzeba zapłacić nawet 50% ich wartości.

Podobnie jest w przypadku stawek celnych na towary sprowadzane z USA. Tu np. za ręczne wózki widłowe opłata nie jest w ogóle naliczana, podczas gdy za wełniane garnitury trzeba zapłacić 12%, a za nieprzemakalne obuwie za kostkę – 17%.

Jeśli planujesz zakup produktów w kraju spoza Unii Europejskiej (np. z Wielkiej Brytanii) lub wysyłasz czy sprowadzasz paczkę od znajomych z takiego kraju, z pewnością interesuje Cię też, jak zapłacić cło, kto jest do niego zobowiązany oraz kiedy płaci się cło. Korzystając z usług firm przewozowych, możesz liczyć na usprawnienie tego procesu. Przykładowo w firmie DHL po dokonaniu odprawy celnej otrzymasz SMS z linkiem do płatności. Opłatę musisz uiścić jak najszybciej, gdyż dopiero po jej dokonaniu kurier przewiezie paczkę do adresata.

Total
1
Shares
Poprzedni artykuł

Jak wysłać paczkę z domu? Praktyczne rady

Powiązane artykuły