1. Jak wygląda wysyłka paczek do Polski lub Anglii po Brexicie

Wielka Brytania od 1 stycznia 2021 r nie należy już do Unii Europejskiej co spowodowało powstanie twardej granicy, a w związku z nią wszystkie przesyłki muszą przejść odprawę celną. Do prawidłowej odprawy celnej wymagane są odpowiednie dokumenty, które my w kompleksowy sposób przygotowujemy – nie musicie się o nic martwić, wystarczy zamówić kuriera na naszej stronie głównej www.euro-paka.pl, a my zajmiemy się całą papierologią. Nasi pracownicy są w stałym kontakcie z agencjami celnymi, dlatego dokumentacja jest przygotowywana bezbłędnie, co pozwala na bezproblemową wysyłkę paczek, abyście mogli zamawiać kuriera tak jak dotychczas – szybko, tanio i bezpiecznie

Wyceń przesyłkę i zamów kuriera

Niestety, ale umowa Brexitowa spowodowała pewne ograniczenia w wysyłce paczek, które są różne w zależności od kierunku wysyłki co opisaliśmy dokładnie poniżej. Są one niezależne od nas i dotykają wszystkie firmy kurierskie i serwisy oferujące wysyłkę paczek, niestety nie mamy wpływu na decyzje polityczne.

2. Paczki z Polski do Anglii po Brexicie

Wysyłka paczek jako prezent do rodziny, znajomych:

Podczas zamawiania kuriera na naszej stronie internetowej będziecie musieli podać szacunkową wartość wysyłanych przedmiotów - podkreślamy, jest to szacunkowa, rynkowa deklarowana przez WAS wartość np. bluza kupiona rok temu za 100 zł, już nie ma takiej wartości, a jeżeli jest dodatkowo używana to może mieć wartość 1 zł. Prosimy nie zawyżać wartości przedmiotów, gdyż mogą wystąpić dodatkowe opłaty naliczone przez agencje celne.

Paczki do sumy wartości 39 GBP czyli ok. 200 zł są zwolnione z dodatkowych opłat, jeżeli deklarowana wartość podczas składania zamówienia na naszej stronie przekroczy 200 zł, agencja celna może naliczyć odbiorcy paczki podatek VAT oraz ewentualnie cło, gdy towary nie pochodzą z Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii. Maksymalna łączna wartość produktów W JEDNEJ PACZCE nie może wynosić więcej niż 135 GBP/700 zł.

Wysyła paczek handlowych, na sprzedaż:

Istnieje możliwość wysyłki paczek niehandlowych usługą UPS do wartości £135.00/700 zł. Pracujemy również nad kompleksowym rozwiązaniem z minimum formalności dla innych firm kurierskich. Obecnie testujemy pierwsze paczki i w przeciągu najbliższych dni taka usługa zostanie uruchomiona.

3. Paczki z Anglii do Polski po Brexicie

Wysyłka paczek jako prezent do rodziny, znajomych:

Podczas zamawiania kuriera na naszej stronie internetowej będziecie musieli podać szacunkową wartość wysyłanych przedmiotów - podkreślamy, jest to szacunkowa deklarowana przez WAS wartość np. bluza kupiona rok temu za 20 GBP, już nie ma takiej wartości, a jeżeli jest dodatkowo używana to może mieć wartość 0.5 GBP. Prosimy nie zawyżać wartości przedmiotów, gdyż mogą wystąpić dodatkowe opłaty naliczone przez agencje celne.

W zależności od wybranej firmy kurierskiej są różne zależności w ograniczeniach wartości wysyłanych towarów, niezależnie od nich w przypadku towarów pochodzących spoza UE i UK może nastąpić naliczenie cła. Towary pochodzące z UE i UK są zwolnione z tej opłaty.

W firmie DPD paczki do wartości 19 GBP są zwolnione z podatku VAT, należy tylko uiścić opłatę celną importową w wysokości 6.05 EUR – agencja celna współpracująca z firmą DPD skontaktuje się telefonicznie lub na adres email podany w zamówieniu, gdy tylko paczka dotrze do magazynu agencji celnej. W przypadku, gdy wartość wysyłanych rzeczy w paczce przekracza 19 GBP to firma DPD nalicza VAT w wysokości 21% od wartości paczki. Tak samo jak w przypadku opłaty za obsługę celną importową, DPD będzie kontaktowało się w celu dokonania opłaty.

Natomiast w firmie Parcelforce, paczki do wartości 39 GBP / 200 zł są zwolnione z opłaty za podatek VAT i nie powinno nastąpić jego naliczenie. Dla paczek przekraczających powyższą wartość agencja celna może naliczyć podatek VAT, który jest różny w zależności od typu wysyłanego przedmiotu (max. 23%). Poczta Polska, która dostarcza paczki w Polsce może również naliczyć opłatę celną importową, która nie powinna wynieść więcej niż 9 zł. Dotychczas, z informacji przekazywanej przez naszych klientów, nie została pobrana wspomniana opłata.

Wysyłka paczek handlowych, na sprzedaż:

Istnieje możliwość wysyłki paczek niehandlowych usługą Parcelforce. Pracujemy również nad kompleksowym rozwiązaniem z minimum formalności dla innych firm kurierskich. Obecnie testujemy pierwsze paczki i w przeciągu najbliższych dni taka usługa zostanie uruchomiona.

4. CŁO, podatek VAT - jak jest naliczane i od czego zależy

Dokładnie informacje dot. CŁA i podatku VAT zostały opisane powyżej tego punktu i są różne w zależności od kraju docelowego i charakteru wysyłanej paczki (handlowa, prezent).

Dzięki wynegocjowanej umowie pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską nastąpiło zwolnienie z cła dla przedmiotów, które pochodzą z Wielkiej Brytanii lub jednego z krajów Unii Europejskiej.
Paczki z Wielkiej Brytanii do Polski a VAT:
Według informacji zawartych w prawie polskim powinno nastąpić zwolnienie z podatku VAT dla towarów, których wartość nie przekracza 45 EUR i są one wysyłane w celach niehandlowych, co nie oznacza, że towary powyżej tej wartości również mogą zostać zwolnione z podatku VAT.
Paczki z Polski do Wielkiej Brytanii a VAT:
Paczki do sumy wartości 39 GBP czyli ok. 200 zł są zwolnione z dodatkowych opłat, jeżeli deklarowana wartość podczas składania zamówienia na naszej stronie przekroczy 200 zł, agencja celna może naliczyć odbiorcy paczki podatek VAT.

Podatki VAT, ewentualne dodatkowe opłaty i cło w przypadku towarów spoza UE/UK pobiera agencja celna, która rozlicza się z organem skarbowym (HMRC w Wielkiej Brytanii lub Krajowa Izba Skarbowa w Polsce) i nie jesteśmy w stanie określić dokładnych wartości, jakie agencja celna może wyliczyć i zażądać opłaty – dzieje się to dopiero, gdy paczka dotrze do magazynu agencji celnej. Mimo to nasz inteligentny system informuje w trakcie składania zamówienia, gdy może zostać naliczona dodatkowa opłata przez agencje celną i podaje jej przybliżoną wartość.

5. Czego nie można wysyłać po Brexicie

Każde zamówienie jest przez nas skrupulatnie sprawdzane i gdy pojawią się przedmioty zabronione do transportu, to kontaktujemy się jeszcze przed wysyłką z nadawcą paczki z tą informacją, aby uniknąć niepotrzebnych później problemów.

Zabroniony jest transport paczek, które zawierają produkty pochodzenia odzwierzęcego (mięso, nabiał) i innych towarów, które mogą powodować zagrożenie fitosanitarne. Niestety, ale po Brexicie Wielka Brytania i Unia Europejska rządzą się innymi przepisami w tych kwestiach i niemożliwy jest transport w/w towarów. Paczki zawierające te przedmioty mogą zostać zwrócone na koszt nadawcy i również mogą zostać doliczone dodatkowe opłaty.

Herbata, kawa, słodycze i inne produkty spożywcze jak do tej pory przechodzą bezproblemową odprawę celną w firmie UPS i Parcelforce. Jeżeli coś w tej kwestii się zmieni, to natychmiast o tym poinformujemy. Oczywiście te przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu i są towarami wyłączonymi z transportu i nie powinny być wysyłane tak jak to miało miejsce przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Dodatkowo, tak jak przed Brexitem najczęstszymi towarami wykluczonymi z transportu są:
  • materiały łatwopalne
  • lekarstwa (w formularzu zamówień prosimy precyzować dokładniej jakiego rodzaju farmaceutyki będą przewożone, np. suplementy diety, witaminy)
  • alkohol, papierosy, wyroby tytoniowe
  • materiały wybuchowe lub radioaktywne, substancje żrące lub cuchnące, broń i amunicję,
  • narkotyki lub leki i środki psychotropowe, za wyjątkiem przedmiotów wysyłanych w celach naukowych lub medycznych przez ustawowo do tego upoważnione instytucje,
  • żywe rośliny i zwierzęta,
  • zwłoki, szczątki ludzkie lub zwierzęce,
  • dzieła sztuki, antyki, kamienie i metale szlachetne w jakiejkolwiek postaci lub formie, waluty, zbywalne papiery wartościowe, certyfikaty i jakiekolwiek inne walory zbywalne

6. Czas transportu paczek po Brexicie

Ze względu na obowiązkową odprawę celną, czas transportu paczek wydłużył się średnio o 1 dzień roboczy, co oznacza że paczki są dostarczane w większości przypadków w przeciągu 4 – 5 dni roboczych na obydwu kierunkach. W przypadku gdy paczka zostanie skontrolowana przez Urząd Celny lub przetrzymana przez agencję celną, to czas transportu może się wydłużyć – jednak dzieje się to do tej pory bardzo rzadko.

7. Czy muszę coś przygotowywać?

Nie, nie musisz. Wszystkim kompleksowo zajmujemy się my, przygotowujemy odpowiednią dokumentację, abyś niczym nie musiał się martwić. Nasi pracownicy są w stałym kontakcie z agencjami celnymi, dlatego dokumentacja jest przygotowywana bezbłędnie, co pozwala na bezproblemową wysyłkę paczek, abyście mogli zamawiać kuriera tak jak dotychczas – szybko, tanio i bezpiecznie.

8. Jaką wartość towarów mam podać podczas składania zamówienia?

Podawana wartość w trakcie składania zamówienia musi odzwierciedlać realną wartość tego towaru, sugerujemy nie zawyżać ani nie zaniżać znacząco tych wartości. Jeżeli nie jesteśmy w stanie określić wartości wysyłanego towaru, to należy wpisać szacowaną wartość według własnego uznania.

Dotychczas klienci, którzy wysyłają używane towary, ubrania, ciuszki dla niemowląt lub inne przedmioty, których wartość znacząco spadła od wartości rynkowej lub trudne jest jej oszacowanie ze względu na ich wiek/stan, podają cenę 1 ZŁ lub 0.5 GBP, gdyż takie wartości mają używane rzeczy kupione np. w lumpeksie.

9. Wysyłka paczek do i z Irlandii Północnej po Brexicie, czy coś się zmienia?

Na szczęście, Wielka Brytania wraz z Unią Europejską doszła do porozumienia w tej kwestii i wysyłka paczek odbywa się tak jak wcześniej, nic się nie zmienia.

Zaznaczamy, że publikowane powyżej informacje nie stanowią wykładni przepisów celnych i prawnych. Zostały napisane na podstawie informacji publikowanych przez firmy kurierskie i informacje ogólnie dostępne w internecie.
Wyceń przesyłkę i zamów kuriera