Jak wysłać paczkę za pobraniem? Poradnik krok po kroku

Paczka pobraniowa kojarzy się głównie z zakupami w sklepie internetowym. Klient, który nie ma pełnego zaufania do firmy i jej asortymentu, ma możliwość zamówienia towaru i zapłacenia za niego przy odbiorze. Ma też prawo do sprawdzenia zawartości paczki w obecności kuriera lub doręczyciela, dzięki czemu zyskuje większe poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nabędzie pełnowartościowy towar. Przesyłki za pobraniem możesz też nadawać prywatnie. Jak możesz to zrobić?

Czym jest paczka za pobraniem?

Wysyłka za pobraniem jest formą nadania paczki zawierającej produkty czy materiały będące przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży. Kupujący tradycyjnie zamawia w sklepie internetowym interesujący go przedmiot, a następnie deklaruje chęć jego zakupu z obowiązkiem płatności, ale odroczonej. 

W praktyce oznacza to, że za zakup zapłaci on dopiero kurierowi lub doręczycielowi przy odbiorze przesyłki. Wybierając taką opcję, staje się właścicielem kupionego przedmiotu jeszcze zanim ten dotrze do niego drogą pocztową. Sprzedawca natomiast musi poczekać na pieniądze, licząc na to, że klient jest solidny i wywiąże się z zobowiązania.

Jeśli jesteś osobą sprzedającą, nie możesz podejmować żadnych decyzji dotyczących kupionego przedmiotu, póki jej nabywca nie wykona jednej z dwóch czynności:

  • zapłaci za zakup kurierowi, który z kolei przeleje pieniądze na twoje konto,
  • zrezygnuje z zakupu, składając wniosek o odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży.

Może się zdarzyć, że niesolidny klient rozmyśli się, zanim paczka do niego dotrze i odmówi jej odebrania od kuriera. W takiej sytuacji nadanie paczki za pobraniem jest niekorzystne dla sprzedawcy, gdyż naraża go na podwójne koszty transportu, a często też inne wydatki związane z obsługą wysyłki.

Jak wysłać paczkę za pobraniem – czy każdy może taką wysłać?

Wysyłka kurierem za pobraniem nie jest obecnie żadnym problemem, a usługę tego typu oferuje już każda firma przewozowa. Co ważniejsze może też skorzystać z niej każdy, kto chce nadać paczkę z produktem, za który należą mu się pieniądze. Dotyczy to zarówno transakcji sklepowych, jak i sytuacji, w których Ty jako osoba prywatna sprzedajesz komuś na aukcji swój używany sweter. Paczka za pobraniem jest też dobrym wyborem, gdy znajomy poprosił Cię o zakup produktu, który mu wysyłasz. 

Jeśli nie wiesz, jak wysłać przesyłkę za pobraniem, z pewnością każdy przewoźnik przygotował odpowiednią funkcję, dzięki której intuicyjne przejdziesz przez zamówienie. Czynność zazwyczaj jest bardzo prosta i niewiele różni się od zlecenia przewozu paczki na standardowych warunkach. Różnica sprowadza się jedynie do wypełnienia dodatkowego formularza. Warto też wiedzieć, że jest to usługa płatna. Kurier musi wykonać dodatkowe czynności i ponosi też większą odpowiedzialność w związku z przewożeniem pieniędzy.

Oto jak wysłać paczkę kurierem za pobraniem w serwisie Euro-Paka, krok po kroku:

  • przygotuj przesyłkę, zapakuj ją, zmierz i zważ,
  • wpisz do formularza wyceny parametry paczki, wybierz kraj docelowy i poproś o wycenę usługi,
  • wybierz firmę kurierską, która oferuje najatrakcyjniejsze warunki,
  • wypełnij formularz adresowy, 
  • zamów kuriera, 
  • nadaj paczkę za pobraniem, wybierając odpowiednią opcję,
  • wypełnij dodatkowy formularz pobraniowy – podaj w nim kwotę pobrania oraz numer konta, na który ma zostać przelana.

W przypadku wysyłki paczki za pobraniem ze strony przewoźnika musisz wykonać te same czynności, z pominięciem wyboru firmy kurierskiej. 

Ile kosztuje wysłanie paczki za pobraniem?

Wiedząc, jak zamówić kuriera za pobraniem możesz skorzystać z tej opcji zawsze wtedy, gdy coś sprzedajesz lub przekazujesz komuś przedmiot kupiony na jego polecenie. Usługa jest bardzo wygodna, gdyż nie wymaga przeprowadzania dodatkowych operacji bankowych. 

Wysyłka paczki za pobraniem jest usługą dodatkowo płatną, jednak koszt jej nadania jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest unikalny cennik każdej firmy przewozowej, drugi, to kwota pobrania. Zazwyczaj jest to ustalony procent tej kwoty wynoszący np. 0,7%. Niektóre firmy kurierskie z góry określają w cenniku, jaką opłatę trzeba uiścić za daną kwotę pobrania. 

Jak wysłać paczkę za pobraniem – kiedy otrzymuje się zwrot pobrania?

Jeśli zdecydujesz się na wysłanie paczki za pobraniem, należne Ci pieniądze dotrą do Ciebie z małym opóźnieniem. W wielu przypadkach czas oczekiwania ma znaczenie, zwłaszcza jeśli wysyłasz przedmiot za dużą kwotę lub chcesz ją jak najszybciej zainwestować. Dlatego z pewnością istotne będzie dla Ciebie to, jak długo będziesz czekać na przelew z firmy kurierskiej.

W tej dziedzinie obowiązują różne zasady, zależnie od przewoźnika. Standardowy czas oczekiwania to:

  • DPD – do 10 dni roboczych,
  • UPS – do 7 dni roboczych, 
  • InPost – do 6 dni roboczych (paczkomat) i do 7 dni roboczych (kurier),
  • DHL Express – do 6 dni roboczych,
  • Fedex – do 6 dni roboczych,
  • Geis – do 10 dni roboczych,
  • Geis Parcel – do 14 dni roboczych.

Wiele firm kurierskich (poza DHL Express i Geis) oferuje też możliwość wyboru opcji pobrania Express lub natychmiastowego.  W efekcie pieniądze trafią na Twoje konto w terminie do trzech dni roboczych. Dodatkowa opłata jest naliczana dopiero wtedy, gdy kwota pobrania przekroczy 1000 zł. Przy pobraniu natychmiastowym będziesz na nie czekać tylko jeden dzień roboczy, jednak taka usługa to koszt 1% kwoty pobrania.

Jak wysłać paczkę za pobraniem – ile paczka idzie do odbiorcy?

Jeśli wiesz już, jak nadać paczkę za pobraniem, zapewne zainteresuje Cię też, czy będzie ona dostarczana do adresata dłużej niż paczki standardowe. W rzeczywistości procedura nadania takiej przesyłki niczym się nie różni (poza wypełnieniem dodatkowego formularza na stronie internetowej). 

Podczas składania zamówienia na kuriera za pośrednictwem serwisu Euro Paka lub strony przewoźnika otrzymasz informację o czasie realizacji usługi. Jest on obowiązujący zarówno w przypadku wysyłki paczki tradycyjnej, jak i pobraniowej.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Co grozi za nieodebranie paczki za pobraniem? Konsekwencje odmowy przyjęcia paczki

Następny artykuł

Do której godziny kurier dostarcza paczki? Kiedy spodziewać się swojej przesyłki?

Powiązane artykuły