Jak zapakować rower do wysyłki za granicę?

Paczka do Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii to doskonały sposób na podarowanie prezentów świątecznych, czy wysłanie bliskim potrzebnych rzeczy osobistych. Gwiazdka, komunia lub urodziny są świetną okazją do podarowania roweru. Jeśli dostarczenie go osobiście nie jest możliwe, warto skorzystać z oferty firmy kurierskiej. Wysłanie roweru kurierem za granicę nie jest problemem, warto jednak pamiętać, że taką przesyłkę należy odpowiednio zapakować.

Jak zapakować rower do wysyłki — rower w całości czy rozłożony?

Wiedząc już, że wysyłka roweru w paczce kurierskiej jest możliwa zarówno w obrębie kraju, jak i poza jego granicami, warto rozważyć, jakie są w tym zakresie ograniczenia. Wiele zależy od tego, czy wysyłasz niewielki rowerek dziecięcy, czy też „dorosły” jednoślad na 28-calowych kołach. W obu przypadkach podstawowym kryterium, jakie musisz wziąć pod uwagę, są gabaryty. Pod tym względem każda firma kurierska wprowadza swoje własne ograniczenia. 

O ile maksymalna waga zazwyczaj jest o wiele wyższa niż ciężar nawet masywnego roweru, o tyle z wymiarami mogą być większe problemy. Kompletny zmontowany rower z kierownicą, siodełkiem i pedałami może zajmować więcej miejsca, niż przewidziano dla maksymalnych wymiarów paczki. Innym istotnym ograniczeniem jest obowiązek takiego przygotowania przesyłki, aby nie stanowiła ona zagrożenia dla innych paczek w transporcie. Mogą je stwarzać wystające rogi kierownicy i pedałów. Stąd wynika wniosek, że przed spakowaniem najlepiej rower rozmontować.

Wysyłka roweru kurierem — jak to zrobić najbezpieczniej?

Aby transport roweru kurierem był całkowicie bezpieczny, należy zadbać o to, aby pojazd był odpowiednio zabezpieczony. W tym celu należy wykonać następujące czynności:

  • zdemontować kierownicę, pedały, błotniki i siodełko,
  • jeśli rower jest duży, odkręcić tylne koło,
  • częściowo spuścić powietrze z opon,
  • ustawić klamki hamulców i przerzutki tak, aby nie uległy uszkodzeniu,
  • każdą część dokładnie owinąć folią bąbelkową i okleić taśmą pakową,
  • odwinąć folią ramę roweru,
  • każdą zdemontowaną część przykleić solidnie taśmą do ramy,
  • całość dodatkowo owinąć folią bąbelkową i okleić taśmą.

Poszczególne elementy powinny być ze sobą połączone tak, aby nie przemieszczały się i tworzyły jak najbardziej obły, pozbawiony wystających części pakunek. Przesyłka roweru kurierem może też być realizowana w częściach. Wówczas ramę i zdemontowane elementy należy umieścić w dwóch paczkach i nadać je niezależnie.

W co zapakować rower do wysyłki — karton, worek, pudełko

Zdemontowanie roweru i spakowanie wszystkich części w jeden zafoliowany pakiet nie kończy jeszcze przygotowań do wysyłki. W większości firm kurierskich jest wymagane dodatkowe opakowanie zewnętrzne, najlepiej w postaci oryginalnego kartonu. Jest on dostępny, jeśli wysyłasz nowy rower wprost ze sklepu. Jeśli jednak chcesz sprzedać rower, który był użytkowany, to z kartonem możesz mieć problem.

W takiej sytuacji można udać się do sklepu rowerowego i poprosić o zbędne opakowanie. Szeroki wybór takich pudełek oferują też wyspecjalizowane sklepy. Nie jest natomiast dopuszczalne zapakowanie roweru w worek foliowy. Tak przygotowanej przesyłki nie zaakceptuje żaden kurier. 

Karton z umieszczonym w nim rowerem należy owinąć folią stretch i okleić wszystkie narożniki i krawędzie taśmą pakową. Na zewnętrznej powierzchni opakowania powinna znaleźć się etykieta adresowa z danymi nadawcy i odbiorcy.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Jak zapakować dużą paczkę? Najprostsze sposoby

Następny artykuł

Uszkodzona przesyłka — kto odpowiada za uszkodzenie zawartości?

Powiązane artykuły